Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Święcanach jako pierwsi powrócili na szlaki fizycznych wymian uczniów w ramach realizowanych projektów Erasmus+. W dniach 27 do 02 października 2021 w ramach projektu pt. „Preeti Language” gościli w szkole partnerskiej CNI Spiru Haret w Suceavie w Rumunii. Tematem przewodnim spotkania był wpływ języka angielskiego na języki krajów partnerskich oraz współczesne sposoby komunikacji.

W pierwszym dniu, uczestnicy wizyty wzięli udział w zorganizowanym przez szkołę goszczącą „Dniu Języków Obcych”, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele innych szkół z Suceavy oraz przedstawiciele władz lokalnych i wydziału edukacji. Po części oficjalnej uroczystości uczniowie wzięli udział w prelekcji pt. „Why is the English language so important?” („Czemu język angielski jest taki ważny”).

Kolejne dni wypełnione były warsztatami i wycieczkami edukacyjnymi, podczas których uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych nad przygotowaniem wielojęzykowego słownika pokazującego jak wiele słówek pochodzących z języka angielskiego znajduje się w językach krajów partnerskich i w zasadzie wszyscy mniej lub bardziej świadomie je używamy. Partnerzy dobitnie ukazali to w krótkich przedstawieniach (scenkach) z życia wziętych, pokazanych w językach ojczystych a mimo wszystko doskonale zrozumiałych dla młodych ludzi.

W działania projektu włączył się również Uniwersytet „Stefan cel Mare” w Suceavie, który przygotował wykład o znaczeniu języka angielskiego w dzisiejszej komunikacji oraz pokazał swoje laboratoria wykorzystujące nowoczesne technologie, gdzie studenci programują urządzenia w różnych językach programowania opartych na języku angielskim.

Gospodarze wizyty pokazali również piękne zabytki Suceavy i okolic zabierając gości na wycieczkę kulturową po Bukowinie. Pokazali uczestnikom piękne klasztory Sucevita, Moldovita i Voronet, zabrali ich na warsztaty garncarskie w Marginea oraz zaprezentowali Muzeum Skansen Architektury i Kultury Mołdawskiej i Twierdzę w Suceavie.

Na zakończenie wizyty, uczniowie w międzynarodowych grupach pokazali prezentacje, w których zawarli efekty swej pracy nad wspólnym słownictwem pochodzącym z języka angielskiego oraz przedstawili konkretne dane pokazujące znaczenie tego języka w krajach partnerskich.

Już wkrótce kolejni uczniowie wybierają się na wizytę w kolejnej szkole partnerskiej w Suceavie w ramach drugiego realizowanego w szkole projektu „Cultural Heritage Album Raw Makers”.

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
Previous Next Play Pause