1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym dniu Wójt Gminy Skołyszyn p. Bogusław Kręcisz wraz ze swoim Zastępcą p. Pawłem Gutkowskim i Przewodniczącym Rady Gminy Skołyszyn p. Dariuszem Łyszczarzem złożyli wiązankę kwiatów i zapalili symboliczny znicz pamięci przed pomnikiem Bohaterów II wojny światowej i Ofiar terroru faszyzmu hitlerowskiego i stalinizmu, zlokalizowanym w skołyszyńskim parku. Następnie udali się na cmentarz parafialny w Sławęcinie, gdzie zapalili światło pamięci na grobie Stanisława Opieli - jednego z Żołnierzy Niezłomnych, działających na terenie Gminy Skołyszyn.
Stanisław Opiela - urodził się 18 września 1923 roku w Skołyszynie. Dzieciństwo i lata młodości spędził w Bączalu Górnym (na Dutkowicach), gdzie poznał braci Karola i Stanisława Żabińskich. W czasach II wojny światowej był żołnierzem plutonu Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie Armii Krajowej, którym dowodził Karol Żabiński ps. „Edward”. Pełnił funkcję skarbnika tegoż plutonu. Po 1945 r. nie złożył broni i nadal aktywnie uczestniczył w konspiracyjnych walkach o niepodległość Polski. Został schwytany i aresztowany 21 maja 1948 r. Po brutalnym śledztwie w budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jaśle został umieszczony w więzieniu w Sanoku. 21 września 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie na pokazowej sesji wyjazdowej w Sanoku skazał go na 7 lat bezwzględnego więzienia za przynależność do konspiracyjnej organizacji wojskowej i próbę obalenia władzy ludowej. Karę odbywał w Zakładzie Karnym we Wronkach. Wyszedł na wolność na mocy amnestii w dniu 17 marca 1954 r.
Z terenu Gminy Skołyszyn aktywny udział w konspiracyjnych walkach o niepodległość i suwerenność Rzeczpospolitej po 1945 wzięli:
- ks. Florian Zając - proboszcz w Bączalu Dolnym od 1939 do 1948, kapelan Armii Krajowej
i Narodowej Organizacji Wojskowej okręgu jasielskiego, - Karol Żabiński ps. "Edward" - dowódca plutonu NOW na Ziemi Skołyszyńskiej,
- Stanisław Żabiński,
- Stanisław Opiela,
- Kazimierz Grzywacz,
- Bronisław Cichoń,
- Stanisław Cichoń,
- Czesław Cichoń,
- Albin Filus,
- Jan Skrzyszowski - zmarł w 1950 r. w Zakładzie Karnym we Wronkach,
- Bronisław Smaś,
- Józef Pięta – zastrzelony w 1945 r. przez funkcjonariuszy MO.