Szkoła Podstawowa w Skołyszynie po raz pierwszy wzięła udział w zbiórce zniczy na cmentarze we Lwowie.
To akcja, którą zajmuje się Drużyna Harcerska Lisy w Jaśle. W ten sposób oddaliśmy hołd pamięci poległych w powstaniach kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym oraz twórców polskiej kultury i zasłużonych Polaków oraz obrońców Lwowa.
Dzięki przeprowadzonej akcji w szkole w Skołyszynie udało się zebrać 200 zniczy. Światełko Pamięci wysłane ze Skołyszyna zapłonie między innymi na Cmentarzu Łyczakowskim , Janowskim oraz Orląt Lwowskich.
Warto wspomnieć, że Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.
Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.
SP Skołyszyn

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Skołyszynie informuje mieszkańców korzystających z wodociągu wsi Przysieki, rejon: Wieś, Tłoki, że w dniu 23 kwietnia 2025 r. (środa) w godzinach od 9.00 do 11.30 wystąpi przerwa w dostawie wody ze względu na prowadzone prace przy usunięciu awarii na sieci.
Prosi się odbiorców o zgromadzenie wody do celów spożywczych na czas braku wody.
Ruszyły konsultacje społeczne Strategii ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło
Od dzisiaj (16 kwietnia) do 8 maja mieszkańcy mają możliwość wyrażenia swojego zdania w ramach konsultacji społecznych projektu Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. To doskonała okazja, by aktywnie włączyć się w proces planowania przyszłości naszego regionu.
Czym jest Strategia ZIT MOF Jasło?
Strategia ZIT MOF Jasło to kluczowy dokument operacyjny, mający na celu koordynację działań jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład miejskiego obszaru funkcjonalnego.
MOF JASŁO tworzą: Miasto Jasło, Gmina Jasło, Gmina Dębowiec, Gmina Kołaczyce, Gmina Skołyszyn oraz Gmina Tarnowiec.
Dokument ten zakłada realizację zintegrowanych projektów oddziałujących na cały obszar, które mają przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, wzmocnienia konkurencyjności regionu oraz przeciwdziałania zidentyfikowanym wyzwaniom społecznym, gospodarczym i środowiskowym.
Szczegóły pod linkiem poniżej.
Czytaj więcejKasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podczas wakacji letnich organizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników.
Z turnusów mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2010-2018, których przynajmniej jedno z rodziców/opiekunów prawnych podlega ubezpieczeniu w KRUS, bądź dziecko uprawnione jest do renty rodzinnej. Pierwszeństwo w skierowaniu
na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z zastrzeżeniem, że są zdolne do samoobsługi.
Aby skorzystać z turnusu należy złożyć w Placówce Terenowej KRUS w Jaśle, wypełniony przez lekarza POZ bądź lekarza specjalistę Wniosek o rehabilitację leczniczą/Turnus regeneracyjny wraz z formularzami:
- Informacja o stanie zdrowia dziecka,
- Informacje podawane w przypadku pozyskiwania danych osobowych od osoby, której dane dotyczą,
- Oświadczenie rodzica/opiekuna dotyczące zgody na udzielenie wszelkiej pomocy przedmedycznej i medycznej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w trakcie podróży na turnus rehabilitacyjny do CRR KRUS oraz
w drodze powrotnej.
Skierowanie dziecka na turnus rehabilitacyjny następuje po pozytywnej kwalifikacji wniosku dokonanej przez regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS.
21 dniowe turnusy rehabilitacyjne organizowane są dla dzieci z chorobami układu oddechowego w Centrum Rehabilitacji Rolników w Iwoniczu Zdroju w terminie od 06.08 do 26.08.2025 r. oraz z chorobami układu ruchu i wadami postawy
w Centrum Rehabilitacji Rolników w Horyńcu Zdroju w terminie od 20.07 do 09.08.2025 r.
Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom całodobową opiekę medyczną i indywidualny program rehabilitacyjny, całodzienne wyżywienie, zakwaterowanie oraz opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.
Dzieci uczestniczące w turnusach rehabilitacyjnych ubezpieczone są od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie obejmuje pobyt dzieci na turnusie wraz
z dojazdem do Centrum Rehabilitacji Rolników w dniu rozpoczęcia turnusu
i z podróżą powrotną, w dniu zakończenia turnusu.
Termin składania wniosków upływa 30.05.2025 r.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 13 443 54 17, 13 443 54 19 lub 13 443 71 43.
Opracowanie;
Samodzielny Referat Prewencji,
Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego
Placówka Terenowa KRUS w Jaśle
Źródło: Informacja C/KRUS
(UWAGA! druki dostępne są w Placówce Terenowej KRUS w Jaśle oraz na stronie internetowej www.gov.pl/krus)
Pomoc dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych wystąpiły szkody w uprawach rolnych, spowodowane wystąpieniem w 2024 r. suszy.
Wnioski o udzielenie ww. pomocy, będzie można składać do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do dnia 16 kwietnia 2025 r. Formularze wniosków dostępne będą na stronie internetowej ARiMR (www.arimr.gov.pl).
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki podsumowuje projekt dotyczący działalności Klubów Ekologa i zaprasza na rozstrzygniecie konkursu na komiks o tematyce proklimatycznej. Spotkanie 15 kwietnia w Jaśle organizowane jest w ramach działań Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu.
Uroczyste podsumowanie projektu, polegającego na zorganizowaniu spotkania członków Klubu Ekologa
w 22 gminach należących do Związku, a także przeprowadzeniu konkursu dla klubów na komiks o tematyce środowiskowo-klimatycznej, odbędzie się we wtorek 15 kwietnia w Jasielskim Domu Kultury (Kołłątaja 1). Start – o godzinie ósmej.
W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną efekty działań wybranych Klubów oraz nastąpi wręczenie nagród w konkursie na komiks młodym laureatom – członkom Klubów Ekologa utworzonych w ramach Projektu „Mój kawałek świata – dbam o Ziemię ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyło w nim 2 440 uczniów z klas I-VIII z terenu 22 gmin Związku. Prace konkursowe, których wystawę można będzie obejrzeć w czasie wydarzenia, dostępne są również pod adresem: https://wisloka.pl/wejdz-i-zobacz-co-stworzyly-kluby-ekologa
Wydarzeniu, odbywającemu się w ramach działań Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, patronuje Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć ENERGIE CITÉS jako Krajowy Koordynator Paktu. Przewidziane są krótkie wystąpienia ambasadorek Paktu Morgan Janowicz oraz Kamili Kadzidłowskiej, z którymi także będzie można porozmawiać w czasie przerwy.
Zapraszam na wydarzenie do Jasła, na spotkanie Klubów Ekologa, gdzie wręczymy nagrody w konkursie na komiks, wysłuchamy opowieści najaktywniejszych młodych ekologów i ekolożek. Jako Green REV Institute, ambasadorka Paktu wspieramy lokalne inicjatywy, działania i projekty na rzecz budowy sprawiedliweji zrównoważonej przyszłości. W szczególności warto podkreślić rolę działań skierowanych do dzieci i młodzieży. To właśnie wśród najmłodszych kształtują się postawy, które zadecydują o tym, czy jako społeczeństwo zdołamy odpowiedzieć na wyzwania kryzysu klimatycznego i ochrony środowiska. Potrzebujemy dziś odwagi, determinacji i współpracy – zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim. Każda gmina, każde miasto, każda społeczność ma swoją rolę do odegrania. – powiedziała Morgan Janowicz, ambasadorka Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, członkini Zarządu Green REV Institute, wiceprezeska Federacji Bezpieczna Żywność.
Jako społeczeństwo stoimy dziś wobec nakładających się kryzysów – klimatycznego, zdrowotnego i społecznego – które w szczególny sposób dotykają dzieci i młodzież, stawiając przed nami pytanie o to, jak skutecznie zadbać o ich bezpieczeństwo i przyszłość. Lokalne inicjatywy, takie jak Kluby Ekologa, mają ogromną wartość – nie tylko edukują, ale też wzmacniają poczucie sprawczości i odpowiedzialności od najmłodszych lat. Jednocześnie to dorośli muszą tworzyć przestrzeń do współpracy międzypokoleniowej i wspierać młode pokolenie w mierzeniu się z wyzwaniami. Właśnie z tych powodów powstał ruch Rodzice dla Klimatu – i z ogromną radością uczestniczę w spotkaniu w Jaśle – powiedziała Kamila Kadzidłowska, ambasadorka Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, współzałożycielka Fundacji Rodzice dla Klimatu.
W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, a także burmistrzowie i wójtowe gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, przedstawicielki ENERGIE CITÉS oraz inni goście zaproszeni przez organizatorów.
***
Europejski Pakt na rzecz Klimatu – to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest zjednoczenie wokół wspólnej sprawy: działań na rzecz klimatu. Pakt łączy osoby fizyczne, społeczności i organizacje w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i przygotowania się na ich długoterminowe skutki
https://climate-pact.europa.eu/index_en?prefLang=pl
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki (ZGDW) – to organizacja zrzeszająca 22 gminy z województw podkarpackiego
i małopolskiego, od lat zaangażowana w działania proekologiczne i zrównoważony rozwój regionu. Od momentu powstania Związek zrealizował projekty o łącznej wartości ponad 554 mln zł, skutecznie pozyskując fundusze i
koordynując działania gmin. https://wisloka.pl/ Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (PNEC) – to pozarządowa organizacja non-profit, od 1994 r. współpracująca z samorządami lokalnymi na rzecz kształtowania lokalnej polityki energetycznej. Członkami Stowarzyszenia są miasta i gminy z całej Polski, a członkami wspierającymi firmy prywatne i stowarzyszenia. Stowarzyszenie należy do Europejskiej Sieci „Energy Cities” z siedzibą w Besançon we Francji. Od 2009 r. Stowarzyszenie działa jako pierwsza w Polsce organizacja wspierająca „Porozumienie Burmistrzów", a od 1994 r. współpracuje z samorządami na rzecz kształtowania lokalnej polityki energetycznej https://www.pnec.org.pl/pl/
PROGRAM WYDARZENIA
8:00 – 9:00 Rejestracja
9:00 – 9:10 Wystąpienie Przedstawiciela Związku Gmin Dorzecza Wisłoki
9:10 – 9:30 Wystąpienie przedstawicielek Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć ENERGIE CITÉS
- przedstawienie ambasadorek
9:30 – 9:50 Podsumowanie działalności Klubów Ekologa, prezentacje działań klubów:
- przedstawiciel Klubu ze szkoły podstawowej w Woli Dębowieckiej
- przedstawiciel Klubu ze szkoły podstawowej w Zręcinie
- Przedstawienie planowanych działań – przedstawiciel Związku Gmin Dorzecza Wisłoki
9:50 – 10:00 Przedstawienie wspólnego stanowiska szkół Związku Gmin Dorzecza Wisłoki w sprawie klimatu – uczestników Mini COP
- przedstawicielki szkoły podstawowej w Skołyszynie
10:00 – 10:45 Przestrzeń spotkań i inspiracji
- zapoznanie się z ofertą stoisk Energie Cités, Generatora Nauki GEN Jasło
- wystawa komiksów, prezentacja multimedialna
- poczęstunek
10:45 – 11:20 Inspirując do działania: wystąpienia Ambasadorek Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu
- Morgan JANOWICZ, ambasadorka European Climate Pact, Green REV Institute
- Kamila KADZIDŁOWSKA, ambasadorka European Climate Pact, Rodzice dla Klimatu
11:20 – 11:40 Występ artystyczny uczestników zajęć muzycznych Jasielskiego Domu Kultury
11:40 – 12:00 Wręczenie nagród dla Klubów Ekologa za najlepszy komiks
WIĘCEJ INFORMACJI:
Magdalena Norberciak, dyrektorka Pionu Organizacyjnego
Związku Gmin Dorzecza Wisłoki
tel. 13 443 70 27
Uczniowie Szkół Podstawowych z terenu Gminy Skołyszyn, które uczestniczą w projekcie „Poprawa jakości kształcenia ogólnego w gminie Skołyszyn” wzięli udział w wyjazdach edukacyjnych do Generatora Nauki w Jaśle.
Dzieci miały możliwość rozwinięcia swoich zainteresowań oraz poszerzania wiedzy z zakresu matematyki, fizyki, chemii i przyrody. Podczas pobytów w jasielskim GENie przyswoili wiele interesujących informacji dotyczących świata ruchu, kosmosu oraz różnych możliwości pozyskiwania energii.
Wystawy stałe w Generatorze Nauki kładą duży nacisk na zachęcenie odwiedzających do wykonania doświadczenia. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość nie tylko zrozumieć dane zjawisko, ale również dowiedzieć się, jakie jest jego praktyczne zastosowanie.
Po obejrzeniu ekspozycji uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach programowania. Dostarczyły one niezwykłych wrażeń.
#FunduszeUE
#FunduszeEuroejskie