Pomimo trwających wakacji Gmina Skołyszyn rozpoczyna realizację projektu pn. "Poprawa jakości kształcenia ogólnego na terenie gminy Skołyszyn”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027, Priorytetu 7, Działanie 07.12 Szkolnictwo ogólne.

Celem projektu jest poprawa jakości kształcenia ogólnego na terenie gminy Skołyszyn poprzez realizację kompleksowych programów rozwojowych we wszystkich 8 szkołach podstawowych ukierunkowanych na wsparcie 310 uczniów i 290 uczennic oraz 500 rodziców, podnoszenie kompetencji zawodowych 73 nauczycielek i 23 nauczycieli, a także doposażenie pracowni szkolnych w okresie od 1. czerwca 2024 do 30 czerwca 2025 roku.

Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia jakości edukacji na terenie gminy poprzez wdrożenie działań w wielu poprzez:

  • objęcie wsparciem uczniów w nabywaniu i rozwijaniu kompetencji kluczowych i społecznych w wyniku realizacji zajęć z programowania/robotyki, eksperymentu, wyrównawczych dla uczniów wymagających dodatkowego wsparcia, warsztatów tematycznych w obszarach współczesnych problemów dzieci i młodzieży (cyberbezpieczeństwo i korzystanie z Internetu, zdrowe nawyki żywieniowe i regularna aktywność fizyczna)
  • podnoszenie kompetencji nauczycieli w zakresie zagadnień niezbędnych do codziennej pracy z uczniem, w tym ukierunkowanych na kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
  • zaaranżowanie przestrzeni pracowni technicznych umożliwiającej realizację innowacyjnych rozwiązań programowych i metodycznych w zakresie prowadzenia zajęć z zakresu przedmiotów ścisłych, w tym metodą eksperymentów pedagogicznych;
  • zaangażowanie rodziców w życie dzieci i szkoły poprzez umożliwienie skorzystania z warsztatów tematycznych skierowanych w drodze stacjonarnej i on-line do wszystkich rodzin

W ramach projektu obok zajęć skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli zaplanowano również zakup wyposażenia pracowni fizycznej i chemicznej w każdej z 8 szkół. Pracownie będą służyły prowadzeniu zajęć eksperymentalnych dla uczniów.

Zakupiony zostanie również sprzęt do prowadzenia zajęć z programowania i robotyki – np. zestawy konstrukcyjne kloców LEGO, tablety multimedialne oraz monitory multimedialne.

Dodatkowo w każdej szkole zostanie utworzona pracownia wirtualna wieloprzedmiotowa. Zostaną zakupione gogle VR wraz z oprogramowaniem edukacyjnym. Powstanie 8 stanowiskowa pracowania a w SP w Skołyszynie 2 pracownie po 8 stanowisk. Projekt pozwoli na wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w edukacji.

Koszt realizacji projektu wyniesie 1 906 215,74 zł, z czego kwota 1 715 593,74zł stanowi dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021-2027.

#FunduszeEU
#FunduszeEuropejskie

logo pdk