W Roku Ignacego Łukasiewicza, w dwusetną rocznicę jego urodzin  w Szkole Podstawowej w Skołyszynie odbył się konkurs, którym organizatorzy pragnęli uczcić genialnego polskiego naukowca i wynalazcę, jakim był ten niezwykły  farmaceuta, przedsiębiorca, społecznik. Sam o sobie powiedział :”Panowie , urodziłem się w kapocie, w kapocie całe życie chodzę , pozwólcie mi w niej umrzeć”. 

Pochodzący spod Mielca geniusz, żyjący w XIX, rozsławił Polskę badaniami nad ropą naftową i wynalezieniem lampy naftowej, która rozświetliła wystawę w aptece we Lwowie. Przy jej świetle, nocą  31 lipca  1853 roku została przeprowadzona pilna, udana  operacja chirurgiczna we lwowskim szpitalu na Łyczakowie. Po przeprowadzce w roku 1854  do Gorlic Łukasiewicz skonstruował pierwszą uliczną lampę. Głównym celem konkursu było  zainteresowanie uczniów tą wybitną postacią i jej niezwykłymi wynalazkami. Odbył się on w trzech kategoriach. Do konkursu  przystąpili uczniowie   ze szkół w Święcanach, Lisowie, Harklowej, Kunowej i ze Skołyszyna.

Jury w składzie: Marta Gąsiorowska- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie, Paweł Gutkowski- zastępca wójta Gminy Skołyszyn, Hubert Hasiak- dyrektor Szkoły Podstawowej w Skołyszynie – oceniło  dokonania uczniów w trzech kategoriach.

Przyznane zostały następujące nagrody:

kategoria : test wiedzy

I miejsce – SP Skołyszyn

II miejsce- SP Lisów

III miejsce- SP Święcany

kategoria: plakat

I miejsce – SP Lisów

II miejsce- SP Święcany

III miejsce- Harklowa

kategoria : prezentacja

I miejsce – SP Harklowa

II miejsce- SP Święcany

III miejsce – SP Kunowa

Podczas oceny jury podkreśliło wzorowe przygotowanie wszystkich grup do konkursu i ogromną wiedzę o twórcy lampy naftowej. Dodatkową atrakcją spotkania były warsztaty na temat Ignacego Łukasiewicza i ropy naftowej przeprowadzone przez pracowników Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce a także prezentacja pracy konkursowej Koła Naukowego Wiertnicy Wiedzy ze SP w Skołyszynie z ogólnopolskiego projektu „Być jak Ignacy”.

Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania Panu Bogusławowi  Kręciszowi, Wójtowi Gminy Skołyszyn, za sfinansowanie nagród. Liczą też na to, że konkurs stanie się cyklicznym wydarzeniem. Stanie się bodźcem do rozwoju kreatywności uczniów, do chęci zdobywania wiedzy i poszukiwania właściwych wzorców. A takim z pewnością jest Ignacy Łukasiewicz.

1
1
2
2
Previous Next Play Pause