W minioną sobotę (20 sierpnia) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się gala finałowa 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” .  Nasza produkcja „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”w  reż. Mariusza Bonaszewskiego  otrzymała  równorzędną nagrodę ze „Stuleciem Winnych (odc.27)”w reż. Piotr Śliskowski. Produkcje zostały nominowane do nagrody „Zamość – Perła Renesansu” w kategorii  najlepszy serial fabularny.  W gali finałowej  uczestniczył producent filmu Bogdan Miszczak. Nagrody przyznało jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Zbigniew Żmigrodzki, Rafał Bryll.

                W konkursie 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” wzięło udział 18 najnowszych filmów o tematyce historycznej. Podczas trzech dni festiwalu prezentowane były biografie, opowieści o Kresach, powstaniach, wojnie, czasach PRL oraz seriale: Stulecie Winnych, Polscy Wizjonerzy, Polskie Dziedzictwo oraz Ekspertyza.  Festiwalowi towarzyszyły projekcje plenerowe na Rynku Wielkim oraz spotkania z twórcami.

„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”  jest trzecim z cyklu „Polscy Wizjonerzy”, który powstał z myślą o przybliżeniu szerszej publiczności wybitnych Polaków - mężów stanu, polskich naukowców, wynalazców i wizjonerów. Film poświęcony jest Marianowi Wieleżyńkiemu, który był nie tylko pionierem światowego gazownictwa, ale także założycielem pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Pomysłodawcą produkcji jest producent - Bogdan Miszczak. Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska. Obraz jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego. Zdjęcia realizował Mariusz Konopka. W rolach głównych występują min.  Wojciech Zieliński, Anna Cieślak oraz Marcin Kwaśny.  Kolejnymi bohaterami cyklu „Polscy Wizjonerzy” będą profesor Rudolf Weigl - wynalazca pierwszej w historii szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu i Adam Loret - pierwszy dyrektor  Lasów Państwowych.

                Sponsorem głównym filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”  jest PGNiG S.A., sponsorami wspierającymi GAZ-SYSTEM S. A. w Warszawie, ORLEN OIL, ORLEN POŁUDNIE, Splast Sp. z o.o., Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., JAFAR S.A. , PGNiG TECHNOLOGIE, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, PRDM Sp. z o.o. w Jaśle, MPGK Jasło Sp. z o.o., Krosno Glass S.A.; Trans-Wiert Sp. z o.o. oraz Samorządy Małopolski i Podkarpacia: Miasto Jasło, Miasto Gorlice, Miasto Sanok, Powiat Krośnieński, Powiat Jasielski, Powiat Rzeszowski, Gmina Krościenko Wyżne, Gmina Jedlicze, Gmina Chorkówka, Gmina Jasło, Gmina Skołyszyn, Gmina Miejsce Piastowe, Gmina Tarnowiec, Gmina Sanok, Gmina Rymanów i Gmina Wojaszówka.  Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa. Film wpisuje się w oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i uzyskał zgodę na posługiwanie się oficjalnym logo obchodów.

Organizatorami 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”.

Fot. Życie Zamościa, Telewizja Obiektyw

Gala finalowa Spotkan z historią fot Zycie Zamościa