Czy nauka może być ciekawa? Czy można ją traktować jako miłą zabawę?
"WIERTNICY WIEDZY" z kl. 5b Szkoły Podstawowej w Skołyszynie znają już odpowiedź na te pytania. Pragną podzielić ze wszystkimi rówieśnikami i dorosłymi wiedzą, o którą wzbogacili się w programie "Być jak Ignacy". Na początkowych zajęciach uczniowie poznali historię lotnictwa, pojęcie aerodynamiki i dowiedzieli się, czego dokonał Henryk Arctowski. Wykonali także kompasy.
Kolejne zadania poświęcone były historii lotnictwa.
Czy wiecie, kto i co przyczyniło się do jego rozwoju?
Tak, to był mityczny Ikar ,chińskie lampiony i Leonardo da Vici (w XIV wieku stworzył projekt pierwszego skrzydła - pilot miał siłą mięśni rąk napędzać skrzydła - podobnie jak u ptaków).
W XVII i XVIII wieku odkrycia Newtona i innych wielu wybitnych matematyków i fizyków miało wpływ na dalsze postępy w dziedzinie latania. Ich następcy nadal badali aerodynamikę i marzyli o lataniu. Kolejne sukcesy to:
- rok 1783 - pierwszy lot balonem braci Montgolfier
- rok 1852 - przelot sterowcem z silnikiem parowym Henri'ego Giffard'a we Francji
- rok 1884 - loty sterowców z silnikami elektrycznymi
- rok 1903 - pierwszy lot braci Wright szybowcem ze silnikiem spalinowym
A co wydarzyło się w 1911, 1914 roku czy w latach 30.XX wieku? Co zostało przekroczone w 1947 roku? W którym roku zaprezentowany został światu samolot pasażerski Cocorde?
To pytania,na które trzeba poszukać odpowiedzi.
Warto tu wspomnieć także o Adamie Ostaszewskim ze Wzdowa, z Podkarpacia - Polaku ,który zasłynął w rozwoju lotnictwa. Leonardo ze Wzdowa zbudował szereg modeli samolotów. To kolejny Polak odkrywca inspiruje nas!! Warto zatrzymać się
Urszula Czerwińska
na chwilę i pochylić głowę przed geniuszami ,którzy sprawili, że nasze życie staje się bardziej wygodne. Dziękujemy im za to.