Skołyszyn, 21.03.2022 r.

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU I WYNIKÓW KONSULTACJI SPOŁECZNYCH
PROJEKTU ROZWOJU STRATEGII ROZWOJU GMINY SKOŁYSZYN DO 2030 ROKU

  1. Podstawa prawna.
  2. Przedmiot konsultacji społecznych
  3. Podmiot konsultacji społecznych
  4. Cel konsultacji społecznych
  5. Organizacja konsultacji społecznych, w tym terminy i wykorzystane formy konsultacji
  6. Przebieg i podsumowanie konsultacji społecznych
  1. Podstawa prawna

Konsultacje prowadzono na podstawie Uchwały nr XL/248/21 Rady Gminy Skołyszyn z dnia 31 maja 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji, Uchwały nr XVIII/108/19 Rady Gminy Skołyszyn z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Skołyszyn, a także Zarządzenia nr 29/2022 Wójta Gminy Skołyszyn z dnia 7 lutego 2022 roku w sprawie konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku.

  1. Przedmiot konsultacji społecznych

Przedmiotem prowadzonych konsultacji społecznych był projekt Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku.

  1. Podmiot konsultacji społecznych

Projekt Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku podlegał konsultacjom w szczególności:

1) z mieszkańcami gminy Skołyszyn,

2) z lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi, w szczególności z działającymi na terenie gminy Skołyszyn organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami,

3) z sąsiednimi gminami – gminą Brzyska, gminą wiejską Jasło, gminą Szerzyny, gminą miejską Biecz i gminą Lipinki, a także z ich związkami,

4) ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Liwocz,

5) ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki, Powiatowo-Gminnym Związkiem Komunikacyjnym w Powiecie Jasielskim,

6) z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

  1. Cel konsultacji społecznych

Celem konsultacji społecznych było zapoznanie mieszkańców z projektem Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku oraz poznanie opinii, zebranie uwag i propozycji zmian w zakresie projektu tegoż dokumentu.

  1. Organizacja konsultacji społecznych, w tym terminy i wykorzystane formy konsultacji

Zarządzenie nr 29/2022 Wójta Gminy Skołyszyn w sprawie konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku zostało wydane dnia 7 lutego 2022 roku. Informacja o konsultacjach, terminie i sposobie przekazywania uwag do projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku oraz terminie i miejscu spotkań konsultacyjnych, wraz z dokumentacją dotycząca przedmiotu konsultacji, była dostępna od dnia 7 lutego 2022 roku:

1) na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy Skołyszyn,

2) na stronie internetowej gminy Skołyszyn https://www.skolyszyn.pl/

3) w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Skołyszyn https://bip.skolyszyn.pl/ - zakładka GMINA SKOŁYSZYN – podzakładka KONSULTACJE SPOŁECZNE.

Konsultacje były prowadzone w terminie od 7 lutego 2022 r. do 14 marca 2022 r. (włącznie). Konsultacje realizowano w następujących formach:

  • 1) pisemnej – poprzez przesłanie pism / wniosków o wydanie opinii do samorządów i instytucji, które zostały wymienione wyżej w podmiotach konsultacji społecznych w pkt. 3)-6);
  • 2) pisemnej oraz za pomocą poczty elektronicznej – uwagi i opinie do projektu strategii można było składać pisemnie za pomocą wypełnionego i podpisanego formularza według wzoru opublikowanego wraz z projektem strategii:
  1. a) w siedzibie Urzędu Gminy Skołyszyn, 38-242 Skołyszyn 12, poprzez złożenie na Dzienniku Podawczym,
  2. b) pocztą na adres Urzędu Gminy Skołyszyn, 38-242 Skołyszyn 12,
  3. c) za pomocą poczty elektronicznej na adres: lub poprzez system ePUAP, adres skrytki Urzędu Gminy Skołyszyn: /y3vkxu567p/skrytkaESP;
  • 3) spotkania publicznego – poprzez zaplanowanie i realizację zdalnego spotkania konsultacyjnego w dniu 3 marca 2022 r. (czwartek) o godzinie 15:30. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu zgłaszały chęć swojego uczestnictwa z wykorzystaniem poczty elektronicznej na adres . Zgłoszenia były przyjmowane do dnia 25 lutego 2022 r. (piątek).

Informacja o konsultacjach została też przekazana Radnym Rady Gminy Skołyszyn.

Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie i podsumowanie wyników konsultacji była Pani Izabela Jankowska-Zawada – Sekretarz Gminy, tel. 13 449 17 53, e-mail: , realizująca swoje zadania poprzez podległe referaty Urzędu Gminy Skołyszyn, w szczególności Referat Organizacyjny i Pozyskiwania Funduszy. Prace wspierali eksperci zewnętrzni, zgodnie z podpisaną przez gminę umową na świadczenie usługi doradczej.

  1. Przebieg i podsumowanie społecznych

W całym okresie trwania konsultacji mieszkańcy i inni interesariusze mieli możliwość zgłaszania uwag do projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku. Wpłynęły następujące propozycje:

  • 1) formularz z uwagami przedstawionymi przez Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim,
  • 2) pismo z uwagami od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (gmina otrzymała pismo 15.03.2022, ale zgodnie z zasadą celowości, zostało przyjęte).

Szczegółowe zestawienie uwag wraz z informacją o wynikach konsultacji i z uzasadnieniem uwzględnienia lub braku uwzględnienia poszczególnych uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji zawiera tabela nr 1.

Poza tym, w dniu 3 marca 2022 r. (czwartek) o godzinie 15:30 odbyło się spotkanie konsultacyjne. Ze względu na sytuacje epidemiczną, spotkanie odbyło się w formie zdalnej – z wykorzystaniem aplikacji Zoom. Wzięły w nim udział 4 osoby (2 mieszkańców, w przedstawicieli gminy), a poprowadził go ekspert FRDL MISTiA, zaangażowany również na etapie opracowania projektu strategii. Program spotkania obejmował prezentację projektu strategii, a następnie możliwość zgłaszania uwag i dyskusji z ekspertem. Podsumowanie spotkania zawiera tabela nr 2.

Samorząd gminy Skołyszyn na czele z Wójtem Gminy Skołyszyn składa serdecznie podziękowania za Państwa zaangażowanie w proces opracowania i konsultacji projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku.

 

Tabela 1. Podsumowanie uwag zgłoszonych w toku konsultacji społecznych wraz ze stanowiskiem gminy/rozstrzygnięciem.

Data wpływu

Interesariusz

Część dokumentu, do którego odnosi się uwaga

Treść uwagi

Uzasadnienie wnioskodawcy

Rozstrzygnięcie/stanowisko gminy

10.03.2022

Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim

3.1.10 kolumny „Kierunki działań” i „Podmioty zaangażowane / partnerzy”

Podmiotem współpracującym/partnerem jest Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim

Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim i PGZK-Jasiel sp. z o.o. to są dwa różne podmioty.

Uwaga uwzględniona. Dokonano korekty wskazanych zapisów.

2.3.3 oraz 2.3.4 kolumna „Podmioty zaangażowane / partnerzy”

Jak wyżej.

Jak wyżej.

Uwaga uwzględniona. Dokonano korekty wskazanych zapisów.

15.03.2022

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

(…) W wyniku dokonanej analizy Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do roku 2030, w której załączono mapy zagrożenia powodziowego i opisano obszary szczególnego zagrożenia powodzią, scharakteryzowano problemy związane z suszą (Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy), zaproponowano inwestycje mające na celu poprawę stanu środowiska, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, opiniuje pozytywnie przedłożony dokument Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do roku 2030, natomiast rekomenduje uzupełnienie informacji na temat planowanych do wykonania zadań inwestycyjnych z zakresu ochrony przeciwpowodziowej ujętych w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym oraz w aktualizacji Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, które zostały wskazane w niniejszym piśmie.

[czyli:]

Zgodnie z Planem Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP), projektem aktualizacji PZRP oraz Programem Planowanych Inwestycji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na terenie gminy Skołyszyn przygotowuje się do realizacji inwestycję o charakterze przeciwpowodziowym pn. „Budowa suchego zbiornika na rzece Młynówka w km 3+700”.

Równocześnie w PZRP zostały ujęte następujące inwestycje:

·         „Optymalna metoda zarządzania ryzykiem powodziowym potoku Olszynka w km 5+300-6+570 w miejscowości Święcany oraz w km 1+300-2+060 w miejscowości Siepietnica, gm. Skołyszyn, powiat jasielski, woj. podkarpackie”,

·         „Budowa lewostronnego obwałowania w km 6+480 – 6+660, rzeka Olszynka, w miejscowości Święcany”,

·         „Budowa lewostronnego obwałowania w km 5+980 – 6+000, rzeka Olszynka, w miejscowości Święcany”,

·         „Budowa prawostronnego obwałowania w km 13+870 – 14+560, rzeka Ropa, w miejscowości Kunowa”,

·         „Budowa prawostronnego obwałowania w km 13+300 – 13+720, rzeka Ropa, w miejscowości Harklowa”,

·         „Budowa lewostronnego obwałowania w km 13+370 – 13+680, rzeka Ropa, w miejscowości Sławęcin”,

·         „Budowa prawostronnego obwałowania w km 11+900 – 12+880, rzeka Ropa, w miejscowości Harklowa”.

Na ostatecznej liście aPZRP ujęto inwestycje:

·         „Ochrona i zabezpieczenie terenów zlokalizowanych wzdłuż potoku Czermianka w miejscowościach: Czermna, Święcany”,

·         „Budowa prawostronnego obwałowania w km 13+785 – 14+500, rzeka Ropa, w miejscowości Kunowa”,

·         „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe poprzez budowę bulwarów żelbetonowych lewego brzegu rzeki Ropa w km 12+800 – 13+550 w miejscowości Sławęcin”

·         „Budowa prawostronnego obwałowania rzeki Ropa w km 13+080 – 13+765 w miejscowości Harklowa”.

Uwaga uwzględniona. Uzupełniono rozdział dotyczący kwestii wodnych o wymienione inwestycje.

Autopoprawki

Zmiany edycyjno-redaktorskie.

Wstawienie rysunku pn. Miejskie obszary funkcjonalne w województwie podkarpackim w ostatnim wierszu tabeli nr 8. Umiejscowienie gminy Skołyszyn w priorytetach strategii regionalnej.

W strategii w rozdziale Ramy finansowe i potencjalne źródła finansowania zaznaczono, że Fundusze Europejskie na rzecz Sprawiedliwej Transformacji stanowiącą pomoc w transformacji dla regionów górniczych, do których nie należy województwo podkarpackie.


Tabela 2. Podsumowanie spotkania konsultacyjnego.

Tytuł/temat spotkania

Spotkanie konsultacyjne w ramach konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku

Data i miejsce spotkania

3 marca 2022 r. (czwartek), godz. 15:30, spotkanie zdalne z wykorzystaniem aplikacji Zoom

Uczestnicy/ki

·         Mieszkańcy, którzy odpowiedzieli na otwarte zaproszenie i zgłosili chęć swojego uczestnictwa w spotkaniu (2 osoby),

·         Przedstawiciele gminy (2 osoby: sekretarz gminy oraz specjalista z Urzędu gminy),

·         Moderator (FRDL MISTiA).

Łącznie 5 osób.

Cele

1)       Zapoznanie uczestników spotkania z zapisami projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku,

2)       Zagwarantowanie wszystkim interesariuszom możliwości wypowiedzenia się w przedmiotowej sprawie,

3)       Wprowadzenie ewentualnych zmian do projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku, adekwatnych do oczekiwań mieszkańców i pozostałych interesariuszy,

4)       Zapewnienie udziału interesariuszy w przygotowaniu finalnej wersji dokumentu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku.

Program spotkania

·         Wprowadzenie, krótka prezentacja dotycząca projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku,

·         Dyskusja na temat projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku - możliwość zgłaszania uwag i dyskusji z ekspertami oraz przedstawicielami władz gminy,

·         Podsumowanie dyskusji.

Przebieg i ustalenia

Spotkanie konsultacyjne podzielono na 2 części.

W pierwszej części zaprezentowano uczestnikom spotkania treść dokumentu - ze szczególnym uwzględnieniem przyjętych celów, planowanych kierunków działań oraz kwestii przestrzennych. W części tej przedstawiono prezentację PowerPoint zawierającą najistotniejsze informacje o strategii. Informacje te przekazał w imieniu całego zespołu zaangażowanego ekspert samorządowy reprezentujący FRDL MISTiA, pełniący rolę moderatora spotkania.

Po przedstawieniu projektu strategii, w drugiej części oddano głos uczestnikom spotkania, prosząc o wnoszenie uwag do dokumentu w trakcie samego spotkania, jak i poza nim, zgodnie z procedurą konsultacji. Głos zabrał przedstawiciel rady sołeckiej i mieszkaniec wsi Przysieki. Pierwsze pytanie dotyczyło wprowadzania zmian w dokumencie strategii w trakcie jej realizacji, w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w gminie i jej otoczeniu. Prowadzący odpowiedział, że strategia przewiduje procedury monitoringu i ewaluacji oraz możliwość aktualizacji, co będzie się odbywało poprzez dedykowane uchwały Rady Gminy Skołyszyn. Potwierdziła to pani sekretarz, zaznaczając również, że okres realizacji Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn sięga 2030 r., co jest zgodne z okresem kolejnej perspektywy budżetowej UE (2021-2027) wraz z dodatkowym okresem rozliczania pozyskanych projektów. Ponadto wróciła uwagę na zobowiązania zewnętrzne gminy, np. dotyczące rozwoju systemu kanalizacji i oczyszczania ścieków, które gmina musi zrealizować w konkretnych, wynikających z przepisów prawa terminach. Podkreśliła też spójność strategii gminnej ze strategiami wyższego rzędu, w tym regionalną, co gwarantuje wsparcie działań, w tym również finansowe, i uprawdopodabnia wystąpienie efektu synergii. Drugie pytanie dotyczyło prac gminy w zakresie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz tego, czy będą one uwzględniały opinie mieszkańcy. Prowadzący odpowiedział, że w strategii określono model struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy Skołyszyn wraz z ustaleniami i rekomendacjami w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w gminie. Zaznaczył, że strategia wskazuje na aktualizowanie, dostosowywanie i opracowywanie planów przestrzennych, a wszelkie procedury z tym związane obejmują zaangażowanie mieszkańców. Potwierdziła to specjalista z Urzędu Gminy Skołyszyn, uszczegółowiając, że mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi na etapie tworzenia planów oraz przy ich publicznym wyłożeniu. Kolejne pytanie dotyczyło tego, w jaki sposób gmina będzie opracowywała konkretne zadania i projekty w ramach określonych w strategii kierunków działań, np. w zakresie przebiegu ścieżek rowerowych. Konsultant samorządowy odpowiedział, że strategia określa mechanizmy i instrumenty realizacji, z których najważniejsze pozostają projekty współfinansowane ze źródeł zewnętrznych oraz dokumenty ekonomiczne – uchwały budżetowe Rady Gminy Skołyszyn i wieloletnia prognoza finansowa gminy, określające krótko i długookresowe priorytety finansowe. Dodał, że w strategii znajduje się propozycja kilku ścieżek (Tabela 13. Inwestycje kluczowe wraz z planowanym harmonogramem realizacji oraz szacowanymi ramami i potencjalnymi źródłami finansowania). Pani sekretarz wskazała, że przy projektowaniu ścieżek rowerowych najważniejsze są: bezpieczeństwo, co w przypadku gminy Skołyszyn najczęściej oznacza poprowadzenie ścieżek poza głównymi ciągami drogowymi, ciekawy przebieg trasy, co z kolei często wymaga współpracy z innymi gminami, a także zapewnienie zaplecza dla rowerzystów. Przedstawiła aktualny stan prac nad ścieżkami, w tym projekt budowy ścieżek kierunek Karpacka Troja (Trzcinica) -Skołyszyn Park (Skołyszyn) - Biecz - z możliwością połączenia z istniejącą ścieżką w Szymbarku, która będzie funkcjonowała jako ścieżka pn. „Na osi czasu”. Zwróciła też uwagę na konieczność animowania infrastruktury poprzez organizację różnych wydarzeń. Mieszkaniec wsi Przysieki dopytywał, czy można wykorzystać starą linię kolejową jako podstawę dla ścieżki rowerowej. Pani sekretarz odpowiedziała, że jest to przedmiot strategii ponadlokalnej - działanie pozostające w gestii samorządu Jasła i współpracujących jednostek. Pani sekretarz i moderator podsumowali, że poza strategią gminną, aktualnie konsultowaną, gmina bierze też udział w opracowaniu strategii dla obszaru funkcjonalnego miasta Jasła a także Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Pani sekretarz wspomniała również o toczących się pracach dotyczących rewitalizacji parku, w tym przygotowaniach do przetargu oraz dedykowanej inwestycji wystawie w Gminny Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie. Mieszkaniec wsi Przysieki podziękował za wszystkie odpowiedzi i przedstawił na koniec swój pomysł na działanie w obszarze ochrony zdrowia, zakładające zakup aparatu lub testów, które pomogą lekarzom lepiej oceniać, czy choremu dziecku potrzebny jest antybiotyk (czy organizm dopadł wirus, stan zapalny czy coś innego). Prowadzący wskazał, że w strategii funkcjonuje kierunek zakładający doposażenie placówek ochrony zdrowia. Pani sekretarz podkreśliła, że profilaktyka i ochrona zdrowia stanowią priorytety strategii, ponieważ mieszkańcy w ramach reprezentatywnego badania ankietowego zwracali na to duża uwagę. Dodała, w gminie działa już wiele programów profilaktycznych, z których można korzystać. Jednocześnie zadeklarowała, że gmina przyjrzy się tej kwestii i ewentualnie spróbuje sfinansować rozwiązanie lub poszukać zewnętrznego dofinansowania.

Prowadzący podziękował uczestnikom za aktywne uczestnictwo i przedstawione spostrzeżenia. Przypomniał o możliwości wnoszenia uwag i propozycji lub nowych zapisów strategii w formie pisemnej - z wykorzystaniem dedykowanego formularza. Następnie poinformował o harmonogramie dalszych prac nad programem i na tym spotkanie konsultacyjne zostało zakończone.


Załącznik do sprawozdania:

  • 1) Projekt Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku uwzględniający uwagi przekazane w toku konsultacji społecznych.

Informacja dodatkowa:

W związku z nowymi uregulowaniami wynikającymi ze zmiany ustawy o samorządzie gminnym, wystąpiono do Zarządu Województwa Podkarpackiego o wydanie opinii do projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku w zakresie sposobu uwzględnienia ustaleń i rekomendacji dotyczących kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w województwie określonych w Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030. Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie podjął w dniu 8 marca 2022 r. uchwałę nr 364/7323/22 w sprawie zaopiniowania Projektu Strategii Rozwoju Gminy Skołyszyn do 2030 roku. Opinia była pozytywna.

Bogusław Kręcisz
Wójt Gminy Skołyszyn

Także w wersji pdf. - kliknij tutaj