- Szczegóły
- Tomasz Bienias
- Kategoria: Rządowy Program Odbudowy Zabytków
- Odsłony: 125
Tytuł projektu:
Prace konserwatorsko - restauratorskie przy posadzce w Kościele Parafialnym pw. Św. Doroty w Harklowej. Projekt jest realizowany w ramach dofinansowania otrzymanego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
Wnioskodawca:
Gmina Skołyszyn
Opis projektu
W ramach inwestycji zostaną wykonane prace konserwatorsko – restauratorskie przy posadzce w Kościele pw. Św. Doroty w Harklowej na podstawie udzielonej dotacji dla Parafii pw. Św. Doroty w Harklowej. Kościół został wzniesiony w 1896 r. wg planów inż. arch. T. Talowskiego na miejscu pierwotnego kościoła drewnianego z 1860 r., który spłonął.
Kościół wykonany jest z cegły, potynkowany, pokryty blachą z sygnaturką nad transeptem. Kościół został wpisany do rejestru zabytków. W wyposażeniu kościoła na szczególniejszą uwagę zasługuje posadzka, ułożona w charakterystyczne „plastry miodu”, barwione od góry. Takich posadzek w kościołach jest coraz mniej, zważywszy na coraz częstsze trendy, które dążą do zastąpienia takich posadzek nowymi, współczesnymi – granitowymi, bądź marmurowymi. Posadzka liczy sobie już przeszło 100 lat, dlatego nosi na sobie ślady używania jej przez wielu ludzi, którzy przychodzą do świątyni.
Obecny stan posadzki wymaga gruntownej odnowy restauratorsko-konserwatorskiej. Posadzka w wielu miejscach jest uszkodzona, posiada ubytki i nierówności, stwarzając dla przychodzących do kościoła uczestników liturgii niebezpieczeństwo potknięcia się i uszczerbku na zdrowiu. Zabytkowa posadzka tworzy architektonicznie wraz z kościołem zwartą całość i ma niewątpliwy walor historyczny, dlatego należy ją poddać renowacji i konserwacji.
W ramach otrzymanej dotacji umożliwi się rozpoczęcie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, wynikający z art. 77 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, tj.:
1. Mechaniczno - chemiczne doczyszczenia posadzki,
2. Przełożenie niektórych trylinek,
3. Impregnację oraz utwardzenie,
4. Uzupełnienie fug i pęknięć,
5. W niektórych miejscach wycięcie i przeszlifowane posadzki padami diamentowymi do uzyskania satyny,
6. Zakończenie impregnacją środkiem konserwującym,
7. Utwardzenie maszyną wysokoobrotową.
Finansowanie przedsięwzięcia:
Wartość projektu ogółem: 99 039,60 zł
Dofinansowanie projektu: 97 058,80 zł
- Szczegóły
- Tomasz Bienias
- Kategoria: Rządowy Program Odbudowy Zabytków
- Odsłony: 130
Tytuł projektu:
Modernizacja i konserwacja dzwonnicy przy kościele parafialnym pw. Św. Doroty w Harklowej. Projekt jest realizowany w ramach dofinansowania otrzymanego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
Wnioskodawca:
Gmina Skołyszyn
Opis projektu
W ramach inwestycji zostaną wykonane prace modernizacyjne przy zabytkowej dzwonnicy znajdującej się przy kościele pw. Św. Doroty w Harklowej na podstawie udzielonej dotacji dla Parafii pw. Św. Doroty w Harklowej. Dzwonnica pochodzi z 1936 roku i jest wkomponowana w obręb ogrodzenia kościelnego. Została wpisana do rejestru zabytków w 1990 r. Zabytkowa dzwonnica znajdująca się w obejściu kościoła tworzy architektonicznie wraz z kościołem zwartą całość. Kościół został w ostatnim czasie odnowiony z zewnątrz natomiast dzwonnica pozostała w stanie wymagającym natychmiastowej interwencji konserwatorskiej. Przy dzwonnicy do tej pory prowadzone były nieliczne remonty, polegające na doraźnym uzupełnianiu ubytków w tynku. Widoczne są na niej starsze od obecnej – białej, warstwy malarskie z najstarszą żółtą i późniejszą czerwoną. Stylistyka dzwonnicy dzięki nawiązaniu do ostrołukowych rozwiązań gotyckich, doskonale koresponduje z wystrojem zewnętrznym kościoła parafialnego.
W ramach zadania zostanie wykonany zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, wynikający z art. 77 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami polegające na modernizacji dzwonnicy wraz z renowacja dzwonów.
Finansowanie przedsięwzięcia:
Wartość projektu ogółem: 94 141,90 zł
Dofinansowanie projektu: 92 259,06 zł
- Szczegóły
- Tomasz Bienias
- Kategoria: Rządowy Program Odbudowy Zabytków
- Odsłony: 129
Tytuł projektu:
Konserwacja i restauracja ołtarza bocznego (prawa strona) w kościele pw. Św. Katarzyny w Sławęcinie. Projekt jest realizowany w ramach dofinansowania otrzymanegoz Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
Wnioskodawca:
Gmina Skołyszyn
Opis projektu
Parafia Rzymskokatolicka w Sławęcinie jest jedną z najstarszych w tym regionie. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1326 r. Obecny kościół parafialny został wybudowany w 1779 r.
W ramach zadania planowane są prace konserwatorskie i restauratorskie będące kontynuacją zadania przy zabytkowym ołtarzu bocznym prawym p.w. Najświętszego Serca Jezusa wraz z obrazem Św. Małgorzaty Marii Alacoque na zasuwie, w zwieńczeniu obraz z przedstawieniem Świętych, w niszy rzeźba Matka Boża Immaculata – na podstawie udzielonej dotacji Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. Św. Katarzyny w Sławęcinie.
Na podstawie Art. 77 ust. 7 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami prace dotyczyć będą zabezpieczenia, zachowania i utrwalenia substancji zabytku polegające na wykonaniu następujących prac:
1. elementy ołtarza złocone i srebrzone,
2. struktura ołtarza polichromia,
3. malarstwo olejne,
4. rzeźba pełna.
Parafia w Sławęcinie historycznie obejmowała swym obszarem znaczny obszar obecnej gminy Skołyszyn. W kościele w związku z tym w dalszym ciągu odbywają się liczne uroczystości. Odbywają się również imprezy kulturalne, w szczególności koncerty organowe.
Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia walorów turystycznych cennego zabytku oraz utrzymania obiektu w odpowiednim stanie technicznym umożliwiającym zachowanie dziedzictwa kulturowego następnym pokoleniom. Zabytki tej części kraju a zwłaszcza architektura drewniana i jej otoczenie należą do cennych obiektów dziedzictwa kulturowego.
Finansowanie przedsięwzięcia:
Wartość projektu ogółem: 114 624,63 zł
Dofinansowanie projektu: 112 332,14 zł