Gmina Skołyszyn uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pn. Rozwijanie systemu ratownictwa na terenie gm. Skołyszyn poprzez doposażenie jednostek OSP w sprzęt i pojazdy w celu minimalizowania skutków zagrożeń wywołanych czynnikami naturalnymi.
Projekt jest realizowany przez Gminę Skołyszyn w partnerstwie z 4 jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, które są wpisane do KSRG tj. OSP Pusta Wola, OSP Święcany, OSP Harklowa i OSP Skołyszyn.
Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027, Priorytetu FEPK.02 Energia i środowisko, działanie FEPK.02.05 Adaptacja do zmian klimatu
Zadania realizowane w projekcie
- Zakup pojazdów specjalistycznych wraz z platformą ratunkową oraz wyposażeniem
Zadanie będzie obejmowało zakup 2 Quadów 6x6 wraz z platformą ratunkową oraz wyposażeniem dla OSP Harklowa i OSP Skołyszyn. Pojazdy te będą pojazdami specjalistycznymi z przeznaczeniem ratunkowym dla terenów, gdzie dostępu nie mają samochody (tereny leśne, górskie). Wyposażone będą w sprzęt ratunkowy, ale również stwarzający możliwości ratunku ludzi spod drzew i usytuowanych w terenie mało dostępny.
- Zakup samochodów lekkich ratowniczo - gaśniczych
Zadanie będzie obejmowało zakup dwóch nowych lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg dla OSP Pusta Wola i OSP Święcany. Samochody te będą posiadać świadectwo dopuszczenia do użytkowania w ochronie przeciwpożarowej na terenie Polski.
Grupa docelowa:
Bezpośrednią grupą docelową projektu będą wszystkie osoby przebywające na terenie gminy, tj.:
1. Mieszkańcy gminy objętej zakresem projektu,
2. Przedsiębiorcy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym rolniczą,
3. Inwestorzy,
4. Osoby pracujące w instytucjach publicznych,
5. Osoby wypoczywające na terenie gminy.
Cele projektu
Celem projektu jest przeciwdziałanie i minimalizowanie zagrożeń wywołanych czynnikami naturalnymi poprzez doposażenie jednostek odpowiedzialnych za podejmowanie działań ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważanych awarii chemiczno-ekologicznych (tj. OSP wpisanych do KSRG).
Efekty projektu
Realizacja niniejszego działania w decydujący sposób przyczyni się do lepszego zarządzania sytuacjami kryzysowymi, co przełoży się na mniejsze straty materialne grupy docelowej projektu i wzmocni zakres ochrony przed sytuacjami kryzysowymi wiązanymi z klimatem. Wymiar wsparcia ma znaczenie społeczne i środowiskowe. Zapewni możliwość szybszego reagowania służb ratowniczych, co przełoży się na lepsze zarządzenie ryzykiem, rozpoznanie zdarzenia i przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych.
Realizacja projektu przyniesie długofalowe efekty społeczno – gospodarcze.
Rezultaty projektu:
Wskaźniki produktu:
- Liczba jednostek służb ratowniczych doposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof: 4
- Liczba zakupionych wozów pożarniczych wyposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof: 2
Wskaźniki rezultatu:
- Ludność odnosząca korzyści ze środków ochrony przed klęskami żywiołowymi związanymi z klimatem (oprócz powodzi lub niekontrolowanych pożarów): 12 267 osób
- Ludność odnosząca korzyści ze środków ochrony przed niekontrolowanymi pożarami: 12 267 osób
Finansowanie przedsięwzięcia:
Całkowita wartość projektu: 1 007 000,00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 830 000,00 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie