logo fep

Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027, priorytetu FEPK.02 Energia i środowisko, działanie FEPK.02.06 Zrównoważona gospodarka wodno – ściekowa w zakresie infrastruktury kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. 

Zadania realizowane w projekcie

Przygotowanie projektu

W zakres zadania wchodzą wydatki poniesione w związku z przygotowaniem projektu.

1. Modernizacja Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Przysiekach

Zadanie obejmuje wykonanie modernizacji oczyszczalni ścieków w Przysiekach, której zakres obejmuje modernizację: stacji zlewczej ścieków dowożonych ze zbiornikiem uśredniającym, pompowni głównej, bloku oczyszczania mechanicznego, stacji dmuchaw, układów odwadniania osadów, systemu automatyki i sterowania, montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 50kWP oraz termomodernizację budynku oczyszczalni ścieków.

Realizacja zadania pozwoli na poprawę parametrów funkcjonalno-użytkowych oczyszczalni (bez zwiększania przepustowości, która jest wystarczająca do potrzeb aglomeracji), zapewniając wysoki standard procesu oczyszczania mechanicznego i biologicznego co przełoży się na osiągnięcie jeszcze wyższych niż aktualnie standardów oczyszczania ścieków. Termomodernizacja budynku oczyszczalni, montaż paneli PV zapewni wysoką energooszczędność oczyszczalni ścieków.

2. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miejscowości Harklowa

Zadanie obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej na terenie Aglomeracji Skołyszyn w miejscowości Harklowa o łącznej długości 1,73km. W zakres zadania wejdzie: budowa kolektorów kanalizacji sanitarnej, wykonanie robót ziemnych, wykonanie robót montażowych, montaż studzienek kanalizacyjnych rewizyjnych z tworzyw sztucznych, montaż studzienek kanalizacyjnych betonowych, wykonanie przejść kanalizacji przez przeszkody, kolizje (uzbrojenie podziemne) i odbudowę nawierzchni utwardzonych.

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Aglomeracji Skołyszyn pozwoli na osiągnięcie warunku dotyczącego wyposażenia aglomeracji w sieć kanalizacji sanitarnej zgodnie z dyrektywą ściekową, a przede wszystkim zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego poprzez rozwój infrastruktury ściekowej i poprawę stanu zarządzania ściekami

3. Wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi obejmującymi systemy GIS

Zadanie obejmuje montaż systemu wizualizacji i sterowania dla oczyszczalni ścieków z Przysiekach.

Instalacja inteligentnego systemu zarządzania zarówno istniejącą na terenie aglomeracji siecią, jak i projektowaną w ramach przedmiotowego wniosku oraz procesem oczyszczania na zmodernizowanej oczyszczalni pozwoli między innymi na bieżący monitoring pracy i kontrolę parametrów dostarczonych i oczyszczanych ścieków, aby zapewnić ich zgodność z wymaganymi dyrektywą ściekową standardami.

4. Nadzór inwestorski

Obowiązek kontroli procesów budowlanych planowanych do realizacji
w ramach projektu, został nałożony na inwestora i będzie sprawowany zgodnie z ustawą Prawo budowlane.

Grupa docelowa:

Realizacja przedmiotowego projektu zaspokoi potrzeby beneficjentów, tj.:

1. Mieszkańców miejscowości Harklowa, którzy będą odprowadzać ścieki do oczyszczalni ścieków w Przysiekach. Realizowany projekt przyniesie natychmiastowy efekt łącznie dla 97 mieszkańców ww. miejscowości, których budynki zostaną podłączone do systemu kanalizacji sanitarnej objętej zakresem projektu,

2. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym rolniczą, które zostaną podłączone do systemu kanalizacji sanitarnej objętej zakresem projektu. Realizacja projektu wpłynie też na poprawę stanu czystości zlewni rzeki Ropa, co wpłynie na zwiększenie konkurencyjności podmiotów gospodarczych i poprawę jakości produkcji w gospodarstwach rolnych zlokalizowanych na terenie ww. miejscowości.

3. Inwestorów - poprawa stanu czystości zlewni rzeki Ropa, poprzez budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Harklowej i modernizację oczyszczalni ścieków w Przysiekach, zwiększy atrakcyjność wolnych terenów, które będzie można przeznaczyć na inwestycje.

4. Osoby wypoczywające na terenie Gminy Skołyszyn - realizacja inwestycji poprawi stan czystości zlewni rzeki Ropa, a zatem zwiększy atrakcyjność turystyczną aglomeracji

Cele projektu

Celem ogólnym projektu jest ochrona i poprawa stanu środowiska naturalnego, w tym zasobów wodnych poprzez skuteczne zarządzanie ściekami.

Efekty projektu

Realizacja projektu pozwoli na osiągnięcie wszystkich 3 warunków wymaganych w dyrektywie ściekowej (% skanalizowania wzrośnie, wydajność oczyszczalni w aglomeracji w RLM wynosi 9778 i jest większa od wielkości aglomeracji tj. 5141 RLM i standardy oczyszczalnia ścieków będą spełnione), a przede wszystkim zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego poprzez rozwój infrastruktury ściekowej i poprawę stanu zarządzania ściekami.

Rezultaty projektu:

Wskaźniki produktu:

  1. Długość wybudowanej sieci kanalizacyjnej: 1,7 km
  2. Liczba zmodernizowanych oczyszczalni ścieków komunalnych: 1
  3. Liczba wdrożonych inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi: 1

Wskaźniki rezultatu:

Ludność podłączona do wybudowanej lub zmodernizowanej zbiorczej kanalizacji sanitarnej: 97 osób

Finansowanie przedsięwzięcia:

Całkowita wartość projektu: 9 689 012,74 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 6 544 202,38 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie