
Gmina Skołyszyn w partnerstwie z Gminą Brzostek zrealizowała projekt pn. Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki - Etap V - Gmina Brzostek, Gmina Skołyszyn.
Gmina Skołyszyn pełniła funkcję Lidera projektu.
Projekt był dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027, priorytetu FEPK.02 Energia i środowisko, działanie FEPK.02.06 Zrównoważona gospodarka wodno – ściekowa w zakresie zaopatrzenia w wodę.
Zadania realizowane w projekcie
- nowy budynek technologiczny jednokondygnacyjny murowany o pow. użytkowej 165,7 m2
- komora reakcji o poj. ok. 200 m3 z pompownią pośrednią
- dwa żelbetowe monolityczne walcowe pionowe zbiorniki na wodę uzdatnioną o poj. ok. 200 m3 każdy wraz z wyposażeniem,
- infrastruktura techniczna,
- zagospodarowanie terenu inwestycji (urządzenia komunikacji pieszo-jezdnej, zieleń, ogrodzenie),
- instalacja PV typu off-grid o mocy 48,0 kWp z magazynem energii
Przedmiotem zadania była rozbudowa wodociągu gminnego w m. Harklowa. Zadanie obejmowało: roboty przygotowawcze, rozbiórkę nawierzchni utwardzonych, roboty ziemne, umocnienie wykopów, odwodnienie wykopów, rurociągi, uzbrojenie sieci.
W ramach zadania została zrealizowana budowa sieci wodociągowej o łącznej długości 8 345,5 m.
W ramach zadania wybudowano instalacji fotowoltaicznej off-grid (niepodłączonej do elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej) na działce ewid. nr 208 w miejscowości Kunowa w Gminie Skołyszyn, w sąsiedztwie Stacji Uzdatniania Wody w Kunowej.
Zadanie obejmowało pełnienie usług nadzoru inwestorskiego nad realizacją zakresu rzeczowego projektu.
Grupa docelowa:
Bezpośrednią grupę docelową projektu stanowili mieszkańcy Gminy Brzostek i Gminy Skołyszyn, których budynki w wyniku realizacji przedsięwzięcia zostaną podłączone do gminnych sieci wodociągowych - co nastąpi d 12 miesięcy od zakończenia realizacji projektu.
Rozbudowa SUW w Brzostku zagwarantowała ponadto dostęp do wysokiej jakości wody dla ogółu odbiorców już podłączonych do gminnej sieci wodociągowej.
Z realizacji przedsięwzięcia w sposób pośredni skorzystała cała społeczność zamieszkująca na terytorium gmin realizujących projekt, dzięki rozwojowi lokalnej gospodarki wodno-kanalizacyjnej, działaniom na rzecz zrównoważonego i racjonalnego korzystania z zasobów wodnych, zwiększeniu bezpieczeństwa i odporności obszaru na negatywne oddziaływania wynikające ze zmian klimatu.
Cele projektu
Głównym celem projektu było zwiększenie dostępu do odpowiedniej jakości wody do celów bytowych, w tym do spożycia przez ludzi oraz zrównoważony rozwój gospodarki wodnej na obszarze objętym projektem.
Cele szczegółowe:
- zwiększenie odporności i bezpieczeństwa obszaru na zagrożenia wynikające z postępujących zmian klimatu,
- zapewnienie nowym odbiorcom stałego dostępu do wody odpowiedniej jakości i poprawa jakości życia nowo podłączonych do sieci wodociągowej mieszkańców,
- eliminacja ryzyk zdrowotnych związanych ze stosowaniem wody o niekorzystnym składzie fizyko-chemicznym i bakteriologicznym,
- poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej na terenie objętym projektem oraz zwiększenie jego konkurencyjności i atrakcyjności społeczno-gospodarczej,
- wzrost świadomości mieszkańców w zakresie znaczenia i konieczności racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi.
Efekty projektu
Realizacja projektu stanowiła adekwatną odpowiedź na zidentyfikowane potrzeby mieszkańców, ponieważ w wyniku jego realizacji nowo podłączeni do sieci wodociągowej odbiorcy uzyskają ciągły, regularny dostęp do wody pitnej pobieranej ze zbiorczych ujęć i uzdatnianej, której jakość jest na bieżąco monitorowana.
Rezultaty projektu:
Wskaźniki produktu:
Wskaźniki rezultatu:
Finansowanie przedsięwzięcia:
Całkowita wartość projektu: 10 819 024,57 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 7 269 582,83 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie