Zajęcia otwarte dla rodziców: „Co to jest Niepodległość?”

29 listopada, w Szkole Podstawowej im. M. Rataja w Lisowie, odbyły się zajęcia otwarte pt. „Co to jest Niepodległość?”, w których udział wzięły przedszkolaki wraz z rodzicami. Z okazji obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę ten temat chociaż trochę trudny, jest bardzo aktualny, dlatego też został podjęty na zajęciach otwartych.

Zajęcia rozpoczęły się od  obejrzenia krótkiego filmu pt. „Mieszkańcy spod Jedenastki”, podejmującego temat wolności i poczucia wspólnoty. Później przedszkolaki udzieliły odpowiedzi na kilka pytań dotyczących jego treści. Następnie wszyscy przeszli do sali przedszkolnej, gdzie kontynuowano zajęcia. Po krótkim przypomnieniu, o czym był film, chętne dzieci uporządkowały historyjkę obrazkową.

W sali przedszkolnej stał dom, wybudowany z dużych klocków. Zadaniem dzieci było określenie, co to za budowla. Nauczycielka porównała dom do kraju, w którym mieszkamy, czyli Polski. Następie pomogła dzieciom rozburzyć go i wyjaśniła, jakie były przyczyny tego rozburzenia (czyli rozbiorów Polski). Kolejnym zadaniem przedszkolaków było wskazanie emocji, jakie towarzyszyły „Mieszkańcom spod Jedenastki” po powstaniu muru, a tym samym, jakie emocje towarzyszyły Polakom po rozbiorach Polski.  Wspomniano również o trudnej sytuacji Polaków podczas dążenia do odzyskania niepodległości, a także o ważnej postaci, którą był Józef Piłsudski. Dzieci miały okazję zobaczyć i przymierzyć czapki, które nosił Piłsudski i jego żołnierze. Kolejno dzieci odbudowały dom i poznały przyczyny odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybrały karty z nazwami emocji towarzyszącymi Polakom podczas jej odzyskania.

Jednym z ostatnich zadań dzieci i rodziców było wykonanie plakatu: „Jak można dziś świętować niepodległość?”. Dzieci wraz z rodzicami przygotowali ciekawe prace, które omówiono i powieszono na tablicy. Następnie nauczycielka zaprosiła wszystkich uczestników do wspólnego wykonania kwiatów w kolorach barw narodowych, które na zakończenie zajęć umieszczono w ogrodzeniu koło szkoły.

 

Iwona Gałuszka

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz Platforma zakupowa OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ARKA-vet portal solecki Baczal Jakość powietrza


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi