Szkoła Podstawowa w Harklowej pamięta !

Zbliżają się dni, w których w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

2019 to rok ważnych wydarzeń – 80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej i 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dlatego też społeczność Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Harklowej w dniach 21-25 października 2019 roku włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej, organizując działania upamiętniające ważne postaci i wydarzenia.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie wraz z opiekunami udali się na lokalny cmentarz, by uporządkować i odwiedzić groby zasłużonych i cenionych dla społeczności lokalnej. Odwiedzili groby zmarłych nauczycieli, właściciela Harklowej Rudolfa Wittiga oraz księdza Stanisława Korczaka – Hańskiego i księdza Tadeusza Urbanika, którzy związani są także z historią szkoły. Uporządkowali bezimienne i opuszczone groby, złożyli kwiaty i zapalili znicze, pozyskane w zorganizowanej z tej okazji zbiórce. Wybrali się również na cmentarz poległych podczas I wojny światowej, położony na terenie wsi Harklowa. Ponadto wzięli udział w spotkaniu z panem Janem Skałbą – działaczem społecznym i pasjonatem historii wsi Harklowa, odznaczonym Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Mamy nadzieję, że zainicjowana w tym roku akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach, ponieważ uwrażliwiła uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

 

 

SP Harklowa

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz Platforma zakupowa OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ARKA-vet portal solecki Baczal Jakość powietrza


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi