Setne urodziny Pana Kazimierza Dybki

Pan Kazimierz Dybka w dniu 27 listopada skończył 100 lat z tej okazji w dniu 26 listopada br. w domu Jubilata odbyło się przyjęcie urodzinowe w którym udział wzięli krewni, przedstawiciele OSP, Bogusław Kręcisz Przewodniczący Rady Powiatu, Zenon Szura Wójt Gminy Skołyszyn, Krzysztof Zięba Zastępca Wójta Gminy Skołyszyn, Bogusława Czechowicz Kierownik USC i Janusz Łyszczarz przedstawiciel KRUS.

Kilka faktów z życia Jubilata:

Mieszkający w Rzeszowie na poddaszu u Państwa Sanockich Państwo Wojciech i Stanisława ( z domu Tendera) Dybka doczekali się pierworodnego syna.  Następnie małżeństwo wraz z małym Kaziem przeniosło się do Boguchwały a potem do Bączalu do Stanisława i Joanny Dybka.

Tato Jubilata podczas I wojny światowej trafił od ruskiej niewoli gdzie przebywał do 1918 roku. Jubilat mimo, że był małym dzieckiem pamięta bardzo wiele szczegółów z  tego okresu a także z czasów II wojny światowej przytaczając ciekawe anegdoty. Wychował się wśród młodszego rodzeństwa: pięciu braci i dwóch sióstr. Dziś żyje jeszcze czworo z nich. Z żoną Apolonią przeżył wspólnie 69 lat mając z nią czterech synów z których dwóch umarło w wieku dziecięcym i niemowlęcym. Dziś Pan Kazimierz chwali się czworgiem wnucząt i dziewięciorgiem prawnucząt - których imiona wymienia bez problemu -  dumnie pokazując zdjęcia. Oprócz pracy na gospodarstwie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych pracował jako palacz w jasielskim sądzie. Jego osoba zapisała się na kartach historii bączalskiego OSP, gdy bronił by nie upadła tradycja strażacka we wsi i był gospodarzem tej organizacji.

Pan Kazimierz twierdzi, że jego przepisem na długowieczność jest umiar. Najbardziej ceni proste jedzenie, jego ulubionymi są pierogi ze śliwkami i ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Nigdy nie był zwolennikiem alkoholu.

Do dziś cieszy się dobrą pamięcią. W wolnych chwilach samodzielnie czyta prasę religijną i prowadzi zapiski w notesie -  który jak sam twierdzi stanowi jego kronikę -  w którym zapisuje by nie zapomnieć ważne wydarzenia ze swojego życia.

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz Platforma zakupowa OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ARKA-vet portal solecki Baczal Jakość powietrza


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi