,,Przerwany marsz…’’ – obchody 2 września 2019 roku w SP w Bączalu Dolnym

W dniu 2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. T. Rejtana w Bączalu Dolnym odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Społeczność szkolna dołączyła do akcji „Przerwany Marsz...” i wraz z przedstawicielem Polskich Dzieci Wojny panem Mieczysławem Skrzeszowskim, który 1 września 1939 roku nie mógł pójść do szkoły, dokończyła przerwany przez wybuch II wojny światowej marsz do szkoły ówczesnej młodzieży.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał zaproszony gość Pan Mieczysław, który wspominał sierpień i wrzesień 1939 roku, trudny czas wojny i okupacji oraz okres powojenny. Podkreślił wartości patriotyczne i chrześcijańskie, zachęcał do życia w atmosferze przyjaźni i wzajemnego szacunku. Była to dla nas cenna lekcja, która na długo pozostanie w naszej pamięci i sercu.

Dziś my żyjący w wolnej Polsce obchodzimy 80 rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną oraz skierowali życzenia do swoich pedagogów, rodziców, kolegów i koleżanek. Nie zapomnimy o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, bronili honoru Polski, wpisali się w karty naszej historii wielkością i sławą. To dzięki nim możemy dzisiaj żyć w pokoju. Na szczęście dziś my, młodzi Polacy, nie musimy oddawać życia w obronie Ojczyzny, naszą służbą jest nauka, a potem praca. Oby tak było zawsze i oby nigdy nie powtórzył się wrzesień 1939 roku.

Opracowała : Maria Kozioł

wiadomość dodana przez: A.Sowiński

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz Platforma zakupowa OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ARKA-vet portal solecki Baczal Jakość powietrza


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi