Program Szkolnych Kas Oszczędności

Szkoła Podstawowa w Lisowie już od 14 lat uczestniczy w programie edukacji finansowej Szkolnych Kas Oszczędności prowadzonym przez PKO BP.

Głównym celem programu jest upowszechnianie idei oszczędzania, szerzenie postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i młodzieży. Do SKO należy ok.90% ogółu uczniów. W klasach prowadzone są lekcje z wykorzystaniem czasopism PKO BP Bankowy oraz Brawo Bank. Ponadto uczniowie biorą udział w spotkaniach z przedstawicielami banku PKO BP, głównie koordynatorem programu, Alicją Kobak. Uczniowie wraz z opiekunami SKO przygotowują gazetki informacyjne, ulotki broszury zachęcające do oszczędzania i zdobywania wiedzy z zakresu finansów, z wykorzystaniem materiałów promujących program SKO. Na lekcjach bibliotecznych odbywają się warsztaty czytelnicze oparte na książce „Przygody Kuby Pieniążka i Żyrafy Lokatki, czyli dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy” i poradnikach ekonomicznych dla najmłodszych „Brawo Bank”. Corocznie przeprowadzany jest konkurs „Bank pomysłów”, z którego przez cały rok czerpane są ciekawe pomysły na zdobycie środków finansowych, np. kiermasze książek, stroików, palm wielkanocnych, wypiekanie ciasteczek i  ich sprzedaż. Akcje prowadzone są w środowisku lokalnym. Szkolny zespół redakcyjny gazety „Na Luzie” złożony z członków SKO opracowuje artykuły dotyczące Programu SKO. Na łamach gazety publikowane są regulaminy konkursów SKO, ogłaszane listy zwycięzców. Opiekunowie SKO z pomocą zespołu uczniów prowadzą bloga SKO Lisów na platformie blogowej SKO. Na tym blogu nasza szkoła organizuje konkursy matematyczne, plastyczne i fotograficzne, systematycznie zamieszcza relacje z wydarzeń szkolnych związanych z działalnością SKO, zamieszcza ciekawostki ze świata finansów. Dzięki aktywności uczniów i przyjaciół szkoły nasz blog zajął wysokie 4. miejsce wśród najbardziej lubianych blogów i 15. wśród najpopularniejszych w ubiegłym roku szkolnym. Corocznie bierzemy także udział w powiatowym „Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o świecie pieniędzy, czyli finansach”,  wiedzy o ekonomii i bankowości. W szkolnym konkursie „Genialny umysł” wyłaniani są laureaci, którzy biorą udział w etapie powiatowym. Uczniowie naszej szkoły systematycznie biorą udział  w wycieczkach do jasielskiego oddziału  banku PKO BP, gdzie zapoznają się z zasadami funkcjonowania placówki, specyfiką obsługi klienta i pracy w banku. Ponadto poznają szczegóły działania bankomatu i kart do bankomatu.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie uczą się systematycznego oszczędzania, zdobywają umiejętność racjonalnego gospodarowania pieniędzmi i wiedzę na temat działalności banków oraz gromadzą oszczędności. Udało nam się także zorganizować  dofinansowanie do wielu wycieczek szkolnych.

Jesteśmy dumni z faktu, iż nasza szkoła już trzy razy otrzymała nagrodę pieniężną w „Konkursie dla SKO”

 

Patrycja Hajduk

 

 

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ZGDW ARKA-vet


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi