Ogólnopolski konkurs Szkoła Zdrowego Żywienia

Szkoła Podstawowa w Lisowie uczestniczyła w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła zdrowego żywienia”. Celem konkursu było uświadomienie roli prawidłowego odżywiania w życiu ucznia. W ramach realizacji zadań konkursowych uczniowie podjęli szereg działań.

1. Obejrzeli opracowaną przez nauczycieli prezentację na temat: „Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia”.

2. Wzięli udział w quizie dotyczącym znajomości piramidy zdrowego żywienia.


3. Uczestniczyli w debacie na temat prawidłowego zestawiania produktów w pełnowartościowe potrawy i posiłki.


4. Szóstoklasiści przeprowadzili wśród młodszych uczniów sondaż, sprawdzający wiedzę na temat sposobów utrzymania dobrej kondycji fizycznej oraz znajomości zasad racjonalnego odżywiania,


5. Wzięli udział w spotkaniu z pielęgniarkąna temat roli prawidłowego odżywiania dzieci i młodzieży, negatywnych skutków anoreksji i bulimii psychicznej. Uczniowie uświadomili sobie, że warto nabrać dystansu do lansowanych przez mass media kanonów mody i urodyoraz promować aktywny styl życia.


6. Uczestniczyli w zajęciach,  których celem było poszerzenie wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania oraz w warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez  wychowawców. Przygotowane potrawy zostały zaprezentowane na  Szkolnym Kiermaszu Witaminowym.Każda z klas przygotowała zdrowe i różnorodne przekąski z warzyw i owoców, często o ciekawych kształtach.

7. Zgodnie z wieloletnią już tradycją uczniowie klasy  VII, jako specjaliści w wypiekaniu szarlotek i  tym razem nie zawiedli i zaprezentowali dwa wyborne ciasta z jabłkami, a ponadto przygotowali rzeźbę z owoców na ananasie, sok owocowy i  sałat.

8. Poznali skład  różnych, gotowych „smakołyków” i uświadamiali sobie, że często to, co jedzą i piją jest dla nich niezdrowe i najlepiej przygotowywać potrawy samodzielnie. Kluczem do zdrowia są przemyślane zakupy –  dzieci uświadomiły sobie dlaczego należy zwracać uwagę na informacje, które znajdują się na opakowaniu produktu spożywczego.

9. Wzięli udział w konkursie plastycznym - „Mój ulubiony zdrowy posiłek”. Zaprezentowali przykłady właściwie skomponowanych posiłków, które lubią spożywać w ciągu dnia. Prace przedstawiały zestawy śniadaniowe, obiadowe, zestaw na kolację, podwieczorek i drugie śniadanie.

10. Opracowali  „Dekalog zdrowego żywienia”. Spisanie zasad  dekalogu poprzedziła sonda wśród uczniów. Każdy uczeń klas IV-VII  zaproponował jedną, jego zdaniem najważniejszą zasadę zdrowego żywienia. Dekalog powstał w oparciu o te propozycje. Dziesięć pozycji dekalogu zostało umieszczone na plakacie wraz z dziesiątkami zdjęć zdrowych produktów. Plakat umieszczono na korytarzu szkolnym i stał się on  inspiracją do zdrowego odżywiania zarówno dla dzieci jak i ich rodziców odwiedzających szkołę.

Konkurs obejmował również zadania dla wychowawców i rodziców.  Wychowawcy przeprowadzilina wywiadówkach pogadanki z rodzicami uczniów na temat wpływu siedzącego trybu życia na zdrowie i kondycję dzieci oraz związane z nim zagrożenie niedostosowaniem społecznym, izolacją w grupie i agresją.  Rodzice otrzymali też ulotki o zdrowym odżywianiu.

Za realizację zadań konkursowych Szkoła Podstawowa w Lisowie otrzymała Certyfikat Szkoły Zdrowego Żywienia.

 

Magdalena Zięba, Patrycja Hajduk

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ZGDW ARKA-vet


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi