O kunszcie artystycznym w Rumunii

To już drugi wyjazd edukacyjny w ramach projektu Erasmus+ pt. International Culture And Traditions - Young Explorers On The Start! Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Święcanach odkrywali piękno twórczości artystycznej z krajów partnerskich, a przede wszystkim z Rumunii.

W pierwszym dniu wizyty, jeszcze przed przybyciem przedstawicieli pozostałych szkół partnerskich polscy uczniowie złożyli wizytę w Domu Polskim w Suceavie, gdzie poznali działalność społeczno-kulturalną tego centrum Polonii w Rumunii, o której opowiedział prezes Związku Polaków w Rumunii Gerwazy Longher.

Każda ze szkół uczestniczących w projekcie zaprezentowała twórczość swoich regionalnych artystów rzemieślników. Uczniowie ze Święcan przedstawili lokalnych twórców zajmujących się rękodziełem, hafciarstwem, rzeźbiarstwem, ceramiką, malarstwem czy też poezją.

Gospodarze z Colegiul National de Informatica Spiru Haret zaprosili gości do zwiedzenia Fortecy oraz pobliskiego Skansenu Wiejskiego w Suceavie.

Kolejne dni wizyty wypełnione były wyjazdami edukacyjnymi do licznych miejsc związanych z kulturą i rękodziełem Rumunii. W ten sposób w jednym dniu uczestnicy odwiedzili Pałac w Ruginoasa i Muzeum Etnograficzne w Pałacu Kultury w Jassy poznając tajniki różnych rzemiosł, szycia strojów ludowych, pochodzenia i znaczenia ich zdobień. Następnego dnia wszyscy mogli na żywo zobaczyć, jak krok po kroku powstają wyroby ceramiczne w firmie Ceramica Marginea. Bardzo ciekawa była również wizyta u lokalnej artystki Lucii Condrea, od wielu lat tworzącej przepiękne pisanki wielkanocne i prowadzącej największe na świecie muzeum pisanek, gdzie oprócz własnych prac zgromadziła dekorowane jajka z całego świata. Opowiedziała ona osobiście o tym, jak tworzy swoje dzieła i wyjaśniła, że są niepowtarzalne, ponieważ wzór na każdym z nich jest inny i inspirowany innym elementem kulturowym. Wyjazd ten był także okazją do odwiedzenia licznych w tamtej okolicy Monastyrów: Sucevita, Moldovita czy Voronet.

Gospodarze zaprosili również uczestników wizyty do udziału w warsztatach rzemieślniczych zorganizowanych w Muzeum Etnograficznym w Suceavie. Tutaj wszyscy goście mogli własnoręcznie ozdobić ceramiczne miski i domki, jak również nauczyć się podstaw haftu krzyżykowego będącego elementem rumuńskich strojów ludowych.

Na zakończenie partnerzy dokonali wyboru logo projektu spośród zaproponowanych przez uczniów z poszczególnych krajów. Tutaj czekała na nas miła niespodzianka – na logo projektu wybrano polską propozycję uczennicy Zuzanny Muchy.

Pobyt w Suceavie był niepowtarzalną okazją do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni oraz do kontynuacji partnerstwa z tymi, których znajomość trwa od poprzednich wspólnych projektów.

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz Platforma zakupowa OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ARKA-vet portal solecki Baczal Jakość powietrza


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi