Najpiękniejsze kartki świąteczne nagrodzone!

Jedną z piękniejszych tradycji Bożego Narodzenia jest wysyłanie świątecznych kartek. Aby zwyczaj przesyłania bliskim życzeń wciąż był żywy i by pamiętali o nim zwłaszcza najmłodsi, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie zorganizował konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową.  Celem konkursu plastycznego „Karta świąteczna” oprócz kultywowania tradycji bożonarodzeniowych, było również pobudzenie wyobraźni i aktywności twórczej dzieci i młodzieży oraz umożliwienie uczniom zaprezentowanie swojego talentu.

21 grudnia 2011 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie odbyło się oficjalne podsumowanie konkursu. Na konkurs wpłynęło blisko 180  prac ze szkół podstawowych i gimnazjów z Gminy Skołyszyn.

Jury konkursu w składzie: Anna Brożyna – Instruktor  plastyki w Jasielskim Domu Kultury; Ewa Kusiak - Instruktor  plastyki w Jasielskim Domu Kultury oraz Władysława Kołodziej – Instruktor plastyki w GOKiCz w Skołyszynie oceniając samodzielność, estetykę wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny pracy wyróżniło i nagrodziło 26 prac:

   

Klasy 0-III

Nagrody:

Marysia Jarkiewicz – kl. II SP Święcany

Gabriela Kędzior – kl. II SP Święcany

Zuzanna Fliszkiewicz – kl. III SP Skołyszyn

Joanna Kasowicz – kl. II SP Lisów

Wyróżnienia:

Kamila Faryj – kl. 0 SP Harklowa

Kacper Wojnarowicz – kl. II SP Lisów

Oktawia Syzdek – kl. II SP Lisów

Katarzyna Kozioł – kl. II SP Harklowa

Julia Bęben – kl. II SP Święcany

Klasy IV – VI

Nagrody

Aleksandra Socha – kl. VI SP Skołyszyn

Julia Berkowicz – kl. IV SP Skołyszyn

Natalia Szydłowska – kl. V SP Skołyszyn

Klaudia Stróżyk – kl. VI SP Harklowa

Wyróżnienia:

Weronika Łyszczarz – kl. V Jabłonica pracownia plast. GOKiCz w Skołyszynie

Gabriela Jarek – kl. VI SP Jabłonica

Weronika Gajda – kl. V SP Jabłonica

Alicja Kołodziej – kl. IV SP Lisów

Angelina Hans – kl. VI SP Lisów

Igor Bigos – kl. V SP Skołyszyn

Gimnazja

Nagrody:

Urszula Król – kl. III Gimnazjum Skołyszyn

Weronika Czajka – kl. I Gimnazjum Skołyszyn

Aleksandra Turek – kl. II Gimnazjum Skołyszyn

Wyróżnienia:

Elwira Kozioł – kl. I Gimnazjum Skołyszyn

Wioleta Hajnosz – kl. II Gimnazjum Skołyszyn

Emanuel Kołodziej – kl. III Gimnazjum Skołyszyn

Oliwia Dzięglewicz – kl. I Gimnazjum Skołyszyn

 

GOKiCz w Skołyszynie zaprasza na wystawę prac nadesłanych na konkurs plastyczny "Kartka świąteczna". Z nagrodzonymi i wyróżnionymi pracami można zapoznać się odwiedzając Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie. Wystawa będzie czynna do  20 stycznia 2012 roku.                                                                           

 

 Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek  jest obecny nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. W Holandii o wielu lat kupuje się w każdej rodzinie nawet do 50 kartek dla rodziny i znajomych. Jeżeli jakieś nie zostaną zapisane, zawisają oknach jako świąteczna dekoracja. W Irlandii z kolei wysyła się bożonarodzeniowe życzenia już w pierwszym tygodniu grudnia. Tradycja ta jednak najstarsze korzenie ma w Anglii. To właśnie w tym kraju w 1846 r. powstała pierwsza na świecie karta pocztowa. W Stanach Zjednoczonych zwyczaj ten miał zapoczątkować pod koniec XIX w. urodzony we Wrocławiu Louis Prang.

W Polsce tradycja składania życzeń w tradycyjny sposób sięga już ponad 100 lat. Na samym początku wysyłano czarno-białe kartoniki. Na jednej stronie znajdował się adres, a na drugiej – życzenia. Następnie, zaraz po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj, pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i zyskały sobie od razu dużą popularność. Ważną rolę odgrywały w okresie II wojny światowej, ponieważ za ich pośrednictwem ludzie dodawali sobie otuchy i ostrzegali przed zagrożeniem. Po okresie PRL-u i transformacji lat 90. kartki świąteczne ponownie przeżywały swój renesans. W dzisiejszych czasach - tradycyjne kartki świąteczne często zastępujemy kartkami w formie elektronicznej, smsami czy e-mailami z życzeniami, często życzenia przesyłamy sobie na różnych portalach społecznościowych. 

                                                                                                                                     http://www.female.pl

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz Platforma zakupowa OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ARKA-vet portal solecki Baczal Jakość powietrza


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi