Młodzi przedsiębiorcy społeczni z SP w Kunowej w Kownie.

W marcu uczniowie Szkoły Podstawowej w Kunowej wzięli udział w kolejnym wyjeździe edukacyjnym w ramach projektu Erasmus+ „English for Social Entrepreneurship”. Tym razem miejscem docelowym była szkoła Kauno Juozo Urbšio katalikiška pagrindinė mokykla w Kownie na Litwie. Można pokusić się o stwierdzenie, że to nasza zaprzyjaźniona szkoła, gdyż jest to już nasz kolejny wspólny projekt.

Pierwszy dzień spotkania w całości upłynął na terenie szkoły. Po części oficjalnej i pokazie litewskich tańców narodowych, uczniowie ze szkół partnerskich przedstawili swoje prezentacje na temat przedsiębiorczości społecznej, jej zasad, celów i specyfiki w danym kraju. Uczniowie z Kunowej przedstawili informacje o spółdzielniach socjalnych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem tych, które prowadzą działalność na naszym terenie. Kolejnym ważnym punktem dnia było spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu w Kownie, którzy przedstawili prezentacje na temat metodologii badań rynku, które uczniowie będą musieli przeprowadzić w swojej okolicy po powrocie do domu.

Kolejny dzień składał się z dwóch części. Pierwsza z nich to ekonomiczna gra edukacyjna „Shoe factory” w której uczniowie poznali zasady działania rynku. W bardzo ciekawy sposób zaznajomili się z mechanizmami podaży, popytu, zakupu surowców, płacenia podatków itp. Druga część to wycieczka edukacyjna do Troków, gdzie zwiedziliśmy słynny średniowieczny zamek oraz samodzielnie przygotowaliśmy obiad, tradycyjne litewskie danie – kibiny.

Środa to wycieczka do litewskiej stolicy – Wilna. Zwiedziliśmy między innymi Muzeum Narodowe oraz Ostrą Bramę, w której znajduje się Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, przez wiernych uważany za cudowny i będący jednym z symboli chrześcijaństwa na Litwie i w Polsce. Ciekawym punktem dnia był obiad w restauracji Pirmas Blynas, jest to placówka prowadzona jako spółdzielnia socjalna, której personel składa się wyłącznie z osób niepełnosprawnych. Restauracja ta zdobyła nagrodę Przedsiębiorstwo Socjalne 2018.

Czwarty dzień wizyty rozpoczął się od zajęć w szkole. Następnie nauczyciele i uczniowie udali się do centrum Kowna, gdzie mieli możliwość zwiedzenia starego miasta.

Ostatni dzień pobytu to również zajęcia w szkole – konkurs na logo projektu oraz ewaluacja mobilności. Po południu czas na zakupy w Mega Shopping Mall, a wieczorem pożegnalna impreza dla wszystkich uczestników spotkania zakończona uroczystym rozdaniem certyfikatów uczestnictwa.

Wyjazd można uznać za bardzo owocny. Uczniowie oraz nauczyciele mieli możliwość zawarcia nowych znajomości, wymiany doświadczeń, poznania innych kultur, a przede wszystkim poszerzenia swojej wiedzy w zakresie tematu projektu, czyli przedsiębiorczości społecznej.

 

Paweł Matusz

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz Platforma zakupowa OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ARKA-vet portal solecki Baczal Jakość powietrza


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi