Dziedzictwo architektoniczne – Kaunas 2019

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Święcanach wzięli udział w kolejnym wyjeździe edukacyjnym w ramach programu Erasmus +International Culture and Traditions - Young Explorers on the Start! Tym razem szkoła partnerska  „Vyturio” gimnazja w Kownie była gospodarzem spotkania oraz organizatorem cyklu warsztatów i wycieczek edukacyjnych, których przewodnim tematem było dziedzictwo architektoniczne i ustalenia dotyczące dziedzictwa cyfrowego państw partnerskich.

W pierwszym dniu wizyty, każda z delegacji została mile powitana przez koordynatora oraz dyrekcję szkoły. Podczas prezentacji uczniowskich, uczestnicy projektu przedstawiali dziedzictwo architektoniczne swoich społeczności lokalnych. Nasi uczniowie ukazali bogactwo lokalnych zabytkowych świątyń i kościołów, a w szczególności zabytkowego niemal pięciuset letniego kościoła w Święcanach, średniowiecznego miasta Biecz z zabytkowymi budynkami sakralnymi oraz skansenu - Karpacka Troja, wyjątkowym odkryciu archeologicznym dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. W tym dniu, młodzież uczestniczyła również w pracy grup międzynarodowych, których celem było poszukiwanie podobieństw i różnic w architekturze każdego z krajów. Uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym, we współpracy z Akademią Sztuki w Kownie, w celu lepszego zrozumienia dziedzictwa architektonicznego oraz aktywnych warsztatach na wolnym powietrzu. Kowno okazało się również miastem interesującym pod względem street artu i wielu budowli modernistycznych.

W drugim i trzecim dniu zorganizowane zostały wycieczki edukacyjne: wyjazd do Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej oraz do Trok. Jedną z głównych atrakcji przyrodniczych były  wędrujące wydmy w parku krajobrazowym oraz miasteczko Nida, które jest starą osadą rybacką nad Morzem Bałtyckim. Uczniowie mogli zobaczyć Muzeum Pamięci Tomasza Manna, które mieści się w jego domku letniskowym w pobliżu Kłajpedy oraz uczestniczyć w warsztatach bursztynniczych. Podczas wyjazdu do Trok uczestnicy wzięli udział w kolejnym programie edukacyjnym „Dziedzictwo architektoniczne i cyfrowe zamku w Trokach.”  Zwiedzali położony na wyspie gotycki zamek rezydencyjno-obronny z XV wieku wraz z przyległymi budynkami.

Ostatni dzień był czasem refleksji, podsumowań i pożegnań.  Podczas warsztatów na zakończenie „Każdy może być architektem” uczniowie zdobyli praktyczną wiedzę na temat projektowania, szacowania i inżynierii oraz stworzyli interaktywny przewodnik po dziedzictwie architektonicznym. Wizyta w Kownie była okazją do nawiązania przyjaźni, poznania kultury, języka oraz tradycji narodów Europy.

Oprac. Magdalena Zając

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz Platforma zakupowa OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ARKA-vet portal solecki Baczal Jakość powietrza


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi